Zehirli Guatr

Zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

Zehirli Guatr Tedavisinde Anti-tiroid Tabletler (İlaçlar) Nasıl Kullanılır?

Bu ilaçlar, zehirli guatr tedavisinde günde 1 tane veya güne 16 taneye kadar değişen miktarda kullanılmaktadır. Kaç tablet kullanılacağı zehirli guatr hastalığının şiddetine ve hastanın durumuna göre doktorun vereceği karara bağlıdır. Ancak, bu ilaçların zehirli guatr tedavisindeki günlük kullanım miktarı ve kullanıldığı süre arttıkça, ciddi ve hatta ölçümcül yan tesirler çıkabilir.

Zehirli Guatr Tedavisinde Kullanılan Anti-tiroid İlaçların Yan Tesirleri (Yan Etkileri) Nelerdir?

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, karaciğer üzerine ciddi zarar verir. Özellikle propyl thio uracil türevi tabletler (haplar) karaciğer üzerine kalıcı zarar verebilir ve kalıcı  karaciğer yetmezliği yapabilir.

O nedenle, Amerika Birleşik Devletlerinde, propyl thio uracil türevi tabletlerin, ilaçların sadece zehilir guatr olan hamilerde kullanıması tavsiye edilmektedir. Amerika’da hamile olmayan zehirli guatr hastalarına tedavi amaçlı olarak ise sadece carbimazol türevi ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Hamile olan zehirli guatr hastalarına ise carbimazol türevi tabletler tavsiye edilmez çünkü bu ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

Anti-tiroid ilaçları kullanılırken, hastaların karaciğer testleri yani SGOT, SGPT, GGT testleri devamlı takip altında tutulur (yüksek doz ilaç kullanılıyorsa 2 haftada bir mutlaka ölçüm yapılmalıdır).

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların diğer bir yan etkisi de kan hücrelerini azaltmasıdır. Anti-tiroid ilaçlar, özellikle beyaz kan hücreleri üzerine olumsuz etki yapar ve lökosit sayısının düşmesine neden olur. Bu lökosit düşüklüğü, hastaların enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilir. O nedenle, zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların kan hücrelerine olan etkisini takip etmek için tedavi süresince kan tahilleri yapılır.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, ayrıca, adet düzensizliği yapabilir. Anti-tiroid ilaçlar, zehirli guatr olan erkeklerde sperm sayısının düşmesine neden olabilir. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, hastalar ilaca başlar başlamaz, kısa sürede, kilo almasına neden olur.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar uzun süre kullanılırsa, tiroid bezi büyüyebilir ve daha önceden dışarıdan belli olmayan tiroid bezinde guatr oluşup dışarıdan görünür hale gelmesine neden olabilir.

http://tiroid.org.tr/zehirli-guatr/