Tiroidin Fazla Çalışması

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder. Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır. Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

Tiroidin Fazla Çalışması Hastalığında Anti-tiroid Tabletler (İlaçlar) Nasıl Kullanılır?

Tiroidin fazla çalışması hastalarında, bu ilaçlar, günde 1 tane veya güne 16 taneye kadar değişen miktarda kullanılmaktadır. Bu ilaçların, tiroidin fazla çalışması hastalığında günde kaç tablet kullanılacağı hipertiroidi hastalığının şiddetine ve hastanın durumuna göre doktorun vereceği karara bağlıdır. Ancak, bu ilaçların günlük kullanım miktarı ve kullanıldığı süre arttıkça, ciddi yan tesirler çıkabilir.

Tiroidin Fazla Çalışması Hastalığında Kullanılan Anti-tiroid İlaçların Yan Tesirleri (Yan Etkileri) Nelerdir?

Tiroidin fazla çalışması hastalığının tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, karaciğer üzerine ciddi zarar verir. Özellikle propyl thio uracil türevi tabletler (haplar) tiroidin fazla çalışması olan hastalarda karaciğer üzerine kalıcı zarar verebilir ve kalıcı karaciğer yetmezliği yapabilir.  O nedenle, Amerika Birleşik Devletlerinde, Tiroidin fazla çalışması tedavisinde propyl thio uracil türevi tabletlerin sadece hamilerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Amerika’da, tiroidin fazla çalışması olan ancak hamile olmayan hastalara tedavi amaçlı olarak sadece carbimazol türevi ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Tiroidin fazla çalışması olan hamile hastalara ise carbimazol türevi tabletler tavsiye edilmez çünkü bu ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

Tiroidin fazla çalışması tedavisi için anti-tiroid ilaçları kullanılırken, hastaların karaciğer testleri yani SGOT, SGPT, GGT testleri devamlı takip altında tutulur (yüksek doz ilaç kullanılıyorsa 2 haftada bir mutlaka ölçüm yapılmalıdır).

Tiroidin fazla çalışması tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların diğer bir yan etkisi de kan hücrelerini azaltmasıdır. Özellikle, anti-tiroid ilaçlar, beyaz kan hücreleri üzerine olumsuz etki yapar ve lökosit sayısının düşmesine neden olur. Bu lökosit düşüklüğü, tiroidin fazla çalışması olan hastaların enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilir. O nedenle, tiroidin fazla çalışması tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların kan hücrelerine olan etkisini takip etmek için tedavi süresince kan tahilleri yapılır.

Tiroidin fazla çalışması tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, ayrıca, adet düzensizliği yapabilir. Anti-tiroid ilaçlar, tiroidin fazla çalışması olan erkeklerde sperm sayısının düşmesine neden olabilir. Tiroidin fazla çalışması tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, hastların ilaca başlar başlamaz, kısa sürede, kilo almasına neden olur.

Tiroidin fazla çalışması tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar uzun süre kullanılırsa, tiroid bezi büyüyebilir ve daha önceden dışarıdan belli olmayan tiroid bezinde guatr oluşup dışarıdan görünür hale gelmesine neden olabilir.

http://tiroid.ca/tiroidin-fazla-calismasi/