Tiroid Belirtileri

Tiroid Belirtileri Hangi Sıklıkta Görülür?

Hipertiroidi yani zehirli guatr hastalarında tiroid belirtileri erken ortaya çıkar, çok nettir, hastayı çok rahatsız eder, bu nedenle de tanı, erken dönemde konulabilir. Ancak, hipotiroidi hastalığında yani tiroid hormon yetmezliğinde tiroid belirtileri daha hafiftir, hemen tanı konulmayabilir. Tiroid hastalarında ortaya çıkan belirtiler hastadaki tiroid hastalığının cinsine göre değişir. Örneğin, tiroid hormon üretimi artmışsa (hipertiroidi varsa), hastada artmış tiroid hormonları yani hipertiroidiye ait tiroid belirtileri ön plandadır; kalp çarpıntısı ve kalp ritminin bozulması, ishal, kilo kaybı sık görülen bulgulardandır. Eğer hastada tiroid hormon üretimi de azalmışsa (hipotiroidizm varsa), bu hastalarda hipotiroidizme ait tiroid belirtileri (şişmanlık, kabızlık, cilt kuruluğu, çabuk yorulma, isteksizlik, saç kalitesinde bozulma, tıtnaklarda kırılma, vb) sık görülür.

Tiroid Saç Dökülmesi En Alarm Verici Tiroid Belirtisidir.

Tiroid hormonu azlığında yani hipotiroidi ve aşırı üretiminde (hipertiroidi) saç dökülmesi görülür. Dökülmeye ilaveten, saçların kalitesi de bozulur. Guvatr, guatr, guatır ve guvatır kelimeleri aynıdır ancak doktorlar guatr kelimesini kullanır. Guatr belirtileri hastadaki guvatr’ın türüne göre değişir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.