Hamilelikte Guatr

Hamilelikte guatr tedavisi nasıl yapılır?

Hamilelikte guatr olarak bilinen hastalık, hipotiroidi yani tiroit hormon yetmezliği türünde ise tanı konulur konulmaz  hamile kadına yeterli tiroit hormonu tableti verilir. Hamile kadın bu tabletleri sabah aç karnına kahvaltıdan 45 dakika kadar önce yutar. Hamilelikte guatr tedavisi için bu ilaç her gün düzenli alınır.

Hamilelikte guatr tanısı konmuş hamile kadın, bu ilacı almayı unutursa aklına geldiği ilk dakikada bu ilacı alabilir, ancak bu ilaç bu şekilde tok karnına alındığı zaman sabah aç karnına alındığı zamanki kadar midede ve barsaklarda iyi emilemez. Tiroid hormon ilacını 30 gün bu şekilde devamlı düzenli  kullanılırken, en geç 30 gün sonra, kan alınıp tekrar ölçüm yapılır ve verilmiş olan bu hormon ilacının yeterli gelip gelmediği ölçülür.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Ölçüm sonucu gelene kadar ilaç kesilmez. Eğer ilaç fazla gelmişse, çok küçük basamaklarla azaltılır. Eğer hamilelikte guatr tedavisi için verilmiş olan bu ilaç az gelmişse bu defa ilaç miktarı artırılır. Takip hamilelik boyunca sürer. Eğer hamile kadının aldığı tiroid hormonu yetersiz ise hamile kadının kilosunda hızlı artış olur.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

http://tiroid.org.tr/hamilelikte-guatr/