Guatr Belirtileri

Zehirli Guatr Belirtileri Nedir?

Tiroit bezinin boyutlarının normale göre daha büyük olmasına guatr denir. Guatr oluşurken tiroid bezindeki doku da değişir, bozulur. Tiroid bezinde guatr sonucunda aşırı hormon üretimi ortaya çıkabilir. Buna zehirli guatr denir. Zehirli guatr belirtileri içinde en sık görüleni kalp çarpıntısı (kalp atımının sık ve düzensiz olması) dır. Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; doktor camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; aslında hepsi aynı anlama gelir.

Nodüllü Guatr Belirtileri Nelerdir?

Eğer, tiroit bezinde nodül varsa ve bu nodül dolayısıyla tiroid bezi büyümüşşse, buna nodüllü guatr denir. Bazen de tiroid bezi nodülsüz olarak tümüyle büyür, sonra nodül gelişir. Buna da nodüllü guatr denilir. Nodül içinde kanser barındırabilir. O nedenle, Her halükarda nodül varsa ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmalıdır. İğne biyopsisi, ultrasonografi eşliğinde yapılmalıdır. Nodüllü guatr’da çoğunlukla guatr belirtileri olmayabilir. Ancak, nodül sıcak bir nodülse yani tiroid hormonu üretiyorsa zehirli guatr belirtileri ortaya çıkabilir.

En Yaygın Guatr Belirtileri

Kalp çarpıntısı, saç dökülmesi, ani kilo kaybetmek, hızlı kilo almak, kadınlarda adet düzensizliği.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.