Graves Hastalığı

Graves Hastalığında Anti-tiroid Tabletler (İlaçlar) Nasıl Kullanılır?

Graves hastalığı olan hastalar, bu ilaçları, günde 1 tane veya günde 16 taneye kadar değişen miktarda kullanılabilmektedir. Kaç tablet kullanılacağı, Graves hastalığının şiddetine ve hastanın durumuna göre doktorun vereceği karara bağlıdır. Ancak, bu ilaçların günlük kullanım miktarı ve kullanıldığı süre arttıkça, ciddi ve hatta ölçümcül yan tesirler çıkabilir.

Graves Hastalığında Kullanılan Anti-tiroid İlaçların Yan Tesirleri (Yan Etkileri) Nelerdir?

Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, karaciğer üzerine ciddi zarar verir. Özellikle propyl thio uracil türevi tabletler (haplar), Graves hastalığı olan hastalarda karaciğer üzerine kalıcı zarar verebilir ve kalıcı karaciğer yetmezliği yapabilir.  O nedenle, Amerika Birleşik Devletlerinde, Graves hastalığı tedavisinde propyl thio uracil türevi tabletlerin sadece Graves hastası hamilerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Amerika’da hamile olmayan Graves hastalığı olan hastalara tedavi amaçlı olarak ise sadece carbimazol türevi ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Hamile olan Graves hastalığı hastalarına ise carbimazol türevi tabletler tavsiye edilmez çünkü bu ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilmektedir.

Graves hastalığı tedavisi için anti-tiroid ilaçları kullanılırken, hastaların karaciğer testleri yani SGOT, SGPT, GGT testleri devamlı takip altında tutulur (yüksek doz ilaç kullanılıyorsa 2 haftada bir mutlaka ölçüm yapılmalıdır).

Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların diğer bir yan etkisi de kan hücrelerini azaltmasıdır. Anti-tiroid ilaçlar, özellikle, beyaz kan hücreleri üzerine olumsuz etki yapar ve lökosit sayısının düşmesine neden olur. Bu lökosit düşüklüğü, hastaların enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilir. O nedenle, Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçların kan hücrelerine olan etkisini takip etmek için tedavi süresince kan tahilleri yapılır.

Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, ayrıca, adet düzensizliği yapabilir. Anti-tiroid ilaçlar, Graves hastalığı olan erkeklerde sperm sayısının düşmesine neden olabilir. Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar, hastalar ilaca başlar başlamaz, kısa sürede, kilo almasına neden olur.

Graves hastalığı tedavisinde kullanılan anti-tiroid ilaçlar uzun süre kullanılırsa, tiroid bezi büyüyebilir ve daha önceden dışarıdan belli olmayan tiroid bezinde guatr oluşup dışarıdan görünür hale gelmesine neden olabilir.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

http://tiroid.org.tr/graves-hastaligi/