Gebelikte TSH Yüksekliği

Gebelikte TSH yüksekliği tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte TSH yüksekliği olarak bilinen hastalık hipotiroidi türünde ise tanı konulur konulmaz  gebe kadına yeterli tiroit hormonu tableti verilir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte TSH yüksekliği hastalığı olan gebe kadın bu tabletleri sabah aç karnına kahvaltıdan 45 dakika kadar önce yutar. Gebelikte TSH yüksekliği tedavisi için bu ilaç her gün düzenli alınır. Eğer gebe bu ilacı almayı unutursa aklına geldiği ilk dakikada bu ilacı alabilir, ancak bu ilaç tok karnına alındığında sabah aç karnına alındığı zamanki kadar faydalı olmaz. Hasta, bu ilacı, 30 gün bu şekilde devamlı düzenli  kullanılırken en geç 30 gün sonra kan alınıp tekrar ölçüm yapılır ve verilmiş olan bu hormon ilacının yeterli gelip gelmediği ölçülür. Eğer ilaç fazla gelmişse çok küçük basamaklarla azaltılır. Eğer gebelikte TSH yüksekliği tedavisi için verilmiş olan bu ilaç az gelmişse bu defa ilaç miktarı artırılır. Takip gebelik boyunca sürer. Eğer gebe kadının aldığı tiroid hormonu yetersiz ise gebe kadının kilosunda hızlı artış olur.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.