Gebelikte Tiroid

Gebelikte tiroid tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte tiroid olarak bilinen hastalık, hipotiroidi türünde ise tanı konulur konulmaz  gebe kadına yeterli tiroit hormonu tableti verilir. Gebe kadın bu tabletleri sabah aç karnına kahvaltıdan 45 dakika kadar önce yutar. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte tiroid olarak bilinen hastalığın en yaygın türü, haşimato hastalığıdır. haşimato hastalığı, bir tiroid iltihabıdır.

Gebelikte tiroid, yani tiroid hormon yetmezliği, diğer bir deyimle gebelikte hipotiroidi tedavisi için, tiroid hormonu ilacı, her gün düzenli alınmalıdır. Eğer gebe kadın, bu ilacı almayı unutursa aklına geldiği ilk dakikada bu ilacı alabilir, ancak bu ilaç tok karnına alındığında sabah aç karnına alındığı zamanki kadar midede ve barsaklarda iyi emilemez. Bu ilaç 30 gün bu şekilde devamlı düzenli  kullanılırken en geç 30 gün sonra kan alınıp tekrar ölçüm yapılır ve verilmiş olan bu hormon ilacının yeterli gelip gelmediği ölçülür.

Eğer fazla gelmişse çok küçük basamaklarla azaltılır. Eğer gebelikte tiroid tedavisi için verilmiş olan bu ilaç az gelmişse bu defa ilaç miktarı artırılır. Takip gebelik boyunca sürer. Eğer gebe kadının aldığı tiroit hormonu yetersiz ise gebe kadının kilosunda hızlı artış olur.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir.

Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır.

Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

http://guatr.ca/gebelikte-tiroid/