Gebelikte Guatr

Gebelikte guatr tedavisi nasıl yapılır?

Gebelikte guatr olarak bilinen hastalık hipotiroidi türünde ise tanı konulur konulmaz  gebe kadına yeterli tiroit hormonu tableti verilir. Gebe kadın bu tabletleri sabah aç karnına kahvaltıdan 45 dakika kadar önce yutar.

Gebelikte guatr tedavisi için bu ilaç her gün düzenli alınır. Eğer gebe bu ilacı almayı unutursa aklına geldiği ilk dakikada bu ilacı alabilir, ancak bu ilaç tok karnına alındığında sabah aç karnına alındığı zamanki kadar midede ve barsaklarda iyi emilemez. 30 gün bu şekilde devamlı düzenli  kullanılırken en geç 30 gün sonra kan alınıp tekrar ölçüm yapılır ve verilmiş olan bu hormon ilacının yeterli gelip gelmediği ölçülür. Eğer fazla gelmişse çok küçük basamaklarla azaltılır. Eğer gebelikte guatr tedavisi için verilmiş olan bu ilaç az gelmişse bu defa ilaç miktarı artırılır. Takip gebelik boyunca sürer. Eğer gebe kadının aldığı tiroid hormonu yetersiz ise gebe kadının kilosunda hızlı artış olur. Daha sonra yapılacak kontrol muayenelerinde hastanın ince doz ayarları yapılır, bebeğin büyümesine parelel olarak tiroid hormonunun dozu artırılır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder. Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır. Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

 

http://tiroid.org.tr/gebelikte-guatr/