Bebeklerde Tiroid

Anne ve Babalar, Bebeklerde Tiroid Yani Hipotiroidi Olup Olmadığını Nasıl Anlar?

Bebeklerde tiroid denilince en kritik soru budur. Öncelikle bebeklerde tiroid olup olmadığını, doğumdan sonra bebeği muayene eden (etmesi gereken) çocuk hastalıkları uzmanı bebeğin tiroidini de muayene etmelidir. Bu muayenede, bebeğin tiroidinde büyüme ve nodül olup olmadığı anlaşılabilir.

En önemlisi, yeni doğan her bebeğe topuktan alınan kanda neonatal TSH isimli test yapılmaldır. Bu test ile bebeğin tiroid ‘inden yeterli tiroit hormonu üretilip üretilmediği görülür. Eğer tiroid bezi tarafından yeterli yeterli tiroit hormonu üretilmiyorsa neonatal hipotiroidizm hastalığı teşhisi konulur. Sonra bu hastalıkla ilgili ayrıntılı incelemeler yapılır; örneğin tiroid ultrasonografisi ve gerekirse de tiroid sintigrafisi yapilir. Bir bebekte hemen hemen her türlü tiroit hastalığı olabilir. Hatta, hipertiroidi yani zehirli guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri bile görülebilir.

Bebeklerde tiroid belirtileri nelerdir?

Bebekler süt emmede isteksiz olabilir; kafası normalden büyük olabilir; sarılık normalden daha uzun sürebilir; devamlı, uzun süren kabızlık görülebilir; bebeğin boyu uzamaz; vücudunda şişlik oluşur; anneyi gözle takip etmekte zorlanır; hareketleri yavas olur; devamlı uyur gibi bir görüntü verir; cildinde, parlak pembemsi renk yerine mat beyaz bir renk oluşur.

Tiroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır. Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

http://tiroid.org.tr/bebeklerde-tiroid/