Bebeklerde Hipotiroidi

Anne ve babalar, bebeklerde hipotiroidi olup olmadığını nasıl anlar?

Bebeklerde hipotroidi denilince en kritik soru budur. Öncelikle bebeklerde hipotroidi olup olmadığını, doğumdan sonra bebeği muayene eden (etmesi gereken) çocuk hastalıkları uzmanı bebeğin tiroidini de muayene etmelidir. Bu muayenede, bebeğin tiroidinde büyüme ve nodül olup olmadığı anlaşılabilir. En önemlisi, yeni doğan her bebeğe topuktan alınan kanda neonatal TSH isimli test yapılmaldır. Bu test ile bebeğin tiroid ‘inden yeterli tiroit hormonu üretilip üretilmediği görülür. Eğer tiroid bezi tarafından yeterli yeterli tiroit hormonu üretilmiyorsa neonatal hipotiroidizm hastalığı teşhisi konulur. Sonra bu hastalıkla ilgili ayrıntılı incelemeler yapılır; örneğin tiroid ultrasonografisi ve gerekirse de tiroid sintigrafisi yapilir.

iroid, troid, tiroit ve troit, tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, farklı yazılsa da boğazımızda bulunan bir organı anlatmak için seçilen kelimelerdir; aynı anlama gelir. Aynı şekilde, guatr, guatır, guvatr ve guvatır kelimeleri de tiroid büyümesi ve halk arasında her türlü tiroid hastalığını ifade etmek için aynı anlamda kullanılır. Hipotiroidi, hipotiroidizm, hipotroidi, hipotroidizm, tiroit hormon yetmezliği, troit hormon yetmezliği, tiroid hormon yetmezliği, troid hormon yetmezliği, tiroid yetmezliği, troid yetmezliği, tiroit yemezliği, troit yetmezliği de aynı hastalığı tarif etmek için aynı anlamda kullanılmaktadır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olan ifade şekli haşimoto hastalığıdır.

Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder.

Halk arasında zehirli guatr, zehirli guatır, zehirli guvatır, zehirli tiroid, zehirli tiroit, zehirli troid, zehirli troit olarak bilinen hastalık; tıp camiasında toksik guatr, tirotoksikozis, tiroitoksikoz, hipertiroidi, hipertiroidizm, hipertroidi, hipertroidizm, graves, graves hastalığı, basedow, basedow hastalığı, basedow graves hastalığı olarak ifade edilir; hepsi aynı anlama gelir.

Bebeklerde hipotiroidi belirtileri nelerdir?

Bebekler süt emmede isteksiz olabilir; kafası normalden büyük olabilir; sarılık normalden daha uzun sürebilir; devamlı, uzun süren kabızlık görülebilir; bebeğin boyu uzamaz; vücudunda şişlik oluşur; anneyi gözle takip etmekte zorlanır; hareketleri yavas olur; devamlı uyur gibi bir görüntü verir; cildinde, parlak pembemsi renk yerine mat beyaz bir renk oluşur.

http://tiroid.ca/bebeklerde-hipotiroidi/